27-28 października 2018/Wstęp wolny!

Dariusz Zdziech

Dariusz Zdziech

Historyk, pochodzi z Szydłowca. Studia magisterskie oraz doktorat obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pomysłodawca i prezes Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii zrzeszającego naukowców zajmujących się tym odległym regionem świata (www.anzora.org). Autor publikacji dotyczących Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, a także historii Polski.  Twórca projektów: Pahiatua – Mała Polska małych Polaków (Nowa Zelandia) oraz Poland helps Poland (Kiribati). Autor i kurator wystaw dotyczących regionu Australii i Oceanii. Organizator konferencji nt. Australii, Tuvalu, Nowej Zelandii, Polinezji Francuskiej, Polaków na Pacyfiku, Kiribati oraz Vanuatu. W latach 2011 – 2014 pracownik Ambasady Nowej Zelandii w Warszawie. W 2013 r. pełnił rolę zewnętrznego eksperta Ministerstwa Środowiska RP ds. Kiribati. Od 2015 r. specjalista ds. marketingu i sprzedaży pierwszej w Polsce restauracji ze smakami regionu Australii i Oceanii, promującej kulturę dalekiego kontynentu. Obecnie wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim w zakresie kultur i stosunków międzynarodowych w regionie Australii i Oceanii. Prywatnie mąż Ilony Zdziech, autorki pierwszej polskiej książki kucharskiej na temat Kuchni Nowej Zelandii, szefa kuchni restauracji Ambasada Pacyfiku.

Kiribati i Poland

Kiribati to jedno z najpiękniejszych i najbiedniejszych państw świata, ale o dziwo nie leży w Afryce, lecz na środku Pacyfiku. Kraj w Mikronezji, zamieszkiwany jest przez ok. 100 tys. ludzi rozsianych po 33 wyspach na środku Oceanu Spokojnego. Na największej z wysp: Kiritimati (Wyspa Bożego Narodzenia), znajduje się wioska Poland. Ta najmniejsza osada zamieszkiwana przez ok. 400 osób jest też najbardziej oddalona od centralnych miejscowości na wyspie. Powoduje to widoczną izolacje wioski i jej spraw, w kraju, który sam jest jednym z najbardziej odizolowanych państw świata.
  Pobyt na Kiritimati to przeniesienie się do innego świata. Z jednej strony przybywamy do miejsca, które mogło by kandydować do miana Raju na Ziemi. Niestety, drugie spojrzenie odziera człowieka ze złudzeń. Problemy z brakiem wody na środku największego oceanu, braki żywności, dostępu do właściwej opieki medycznej, toalet prowokują człowieka z zewnątrz do działania. Szczególnie gdy przybywa się z Polski do wioski Poland, staje przed kościołem Św. Stanisława wśród mieszkańców osady mogącej za kilka lat zniknąć z mapy świata, ale nie przez globalne ocieplenie ale poprzez wyludnienie miejsca, o którym wszyscy zapomnieli.  
               Skąd w tym mikroskopijnym kraju znajdującym się na drugim krańcu Globu wioska Poland ? Jak tam się dostać? co zobaczyć?  czego dotyczy projekt Poland helps Poland? Jak można w nim uczestniczyć? O tym wszystkim można będzie usłyszeć podczas pokazu.

 

 • Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Nazwa
 • E-mail
 • Witryna internetowa
 • Komentarz
 •  
 • Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a:

  <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 •  

Sponsorzy

Ostatnio dodane

 • Travenalia 2017

  Listopad 16, 2017

  Andrzej Urbanik

  Travenalia 2017I tym razem wszystko przebiegło niezwykle sprawnie, według sprawdzonego

  Czytaj dalej
 • Listopad 16, 2017

  Andrzej Urbanik

  Od stycznia 2018 zapraszamy do zgłaszania propozycji prezentacji na Travenaliach

  Czytaj dalej