12-13 października 2019/Wstęp wolny!

Dorota Wójcikowska i Witold Palak

autorzy

Ona: z wykształcenia ekonomistka. Swój potencjał tłumiła przez wiele lat, pracując jako manager w prywatnym przedsiębiorstwie w Lublinie. Niepoprawna optymistka, umiejąca podejmować ryzykowne decyzje. Zrezygnowała z kariery zawodowej ustawiając ster swojego życia na poznawanie świata. Obecnie w trakcie eksploracji Himalajów z pozycji siodełka motocyklowego.
On: z wykształcenia psycholog, z zawodu przedsiębiorca, z racji dokonań życiowych – nieustanny poszukiwacz, niestabilny terytorialne notoryczny imigrant. Zakochany w Australii, mieszkał kilka lat jako rezydent. Szukał też stabilnego gruntu w USA, Nepalu, Indiach. Od 2012 roku posiadacz motocyklowego prawa jazdy. Od tamtej pory podróżuje tylko tam, gdzie można poruszać się na jednośladzie.

Pierwsi Polacy, którzy objechali całe Indie dookoła na jednym motocyklu

Dorota Wójcikowska i Witold Palak początkowo zamierzali przeżyć przygodę. Dorota – całe życie przy motocyklach i Witold – neofita, który rozpoczął swoją przygodę z motocyklami dopiero w 2012 roku, postanowili początkowo przejechać klasyczną trasę himalajską. Półroczna podróż w 2014 roku na jednym motocyklu nie tylko zweryfikowała ich  wzajemne relacje, ale pokazała, jak ma wyglądać ich dalsze życie. Od tego momentu więcej czasu spędzają w Indiach, na motocyklu, niż w Polsce. Dotarli do odosobnionych wiosek górskich w Ladakhu, pomagali pasterzom kóz, nomadom Changpa w Changtangu, uczyli jak kisić kapustę lud Brokpa (potomków armii Aleksandra Macedońskiego), dokumentowali zmagania mieszkańców stolicy Kaszmiru – Srinagaru, po katastrofalnej powodzi,  spędzili wigilię wśród ostatnich łowców głów w stanie Nagaland, przejechali tzw.Seven Sister States – najmniej poznany przez turystów zakątek Indii, udostępniony dla obcokrajowców dopiero przed kilku laty! Tam, razem z ostatnimi żyjącymi łowcami głów, uczestniczyli w tradycyjnym polowaniu na ryby w lokalnej rzece. Popijali lokalny samogon w wioskach plemienia Bonda w stanie Odisha (Orissa) – jednych z najbardziej prymitywnych ludów zamieszkujących Indie. Wtapiali się w tłum pielgrzymów tamilskich, aby uczestniczyć w tradycyjnych obrzędach religijnych.  A to wszystko działo się na terenie jednego kraju!
Ich fascynacja Indiami, nawiązane przyjaźnie a także atmosfera, jaką otaczani są tam motocykliści dosiadający legendarnej marki Royal Enfield, zaowocowała projektem objechania motocyklem całych Indii. Realizacja tego projektu zajęła im niemal 3 lata, a trasa, jaką w sumie przejechali po indyjskich (i nepalskich) drogach, przekroczyła 40 tysięcy kilometrów. Jako pierwsza polska para odwiedzili na jednym motocyklu wszystkie stany Indii, dotarli do najbardziej skrajnych punktów na mapie tego kraju i w maju 2018 powrócili do punktu, z którego wystartowali we wrześniu 2015 roku – himalajskiej miejscowości Manali w górzystym stanie Himachal Pradesh.

  • Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Nazwa
  • E-mail
  • Witryna internetowa
  • Komentarz
  •  
  • Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a:

    <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  •  

Sponsorzy

Ostatnio dodane