12-13 października 2019/Wstęp wolny!

Edyta Stępczak

Edyta Stepczak

Absolwentka dziennikarstwa oraz stosunków międzynarodowych. Reporterka, działaczka humanitarna. Współpracowała z różnymi stacjami telewizyjnymi przy produkcji filmów dokumentalnych. Autorka artykułów prasowych w języku polskim, hiszpańskim i angielskim oraz książek: reportaży Burka w Nepalu nazywa się sari (Znak, 2018) i Huśtawka nad przepaścią (w przygotowaniu) oraz książki dla dzieci Matt in Africa. The Story of a Young Dreamer Who Wants to Make a Change.
W Nepalu, gdzie mieszkała ponad pięć lat, współpracowała z kilkoma organizacjami pozarządowymi o zróżnicowanym profilu, jednocześnie zbierając materiał do książek. Od 2015 roku kieruje własnym projektem humanitarnym, Healing Haku, który powołała w celu niesienia kompleksowej pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu i odbudowy wioski Haku (www.healinghaku.org )
Pasjonuje ją literatura faktu, przedsiębiorczość społeczna oraz nowatorskie inicjatywy w obrębie trzeciego sektora. Bardzo ważne miejsce w obszarze jej zainteresowań zajmują prawa człowieka. W pierwszą podróż do Nepalu pojechała jako miłośniczka gór i wspinaczki, a wróciła jako aktywistka. Podziwia wizjonerów oraz ludzi przełamujących wszelkie bariery, w tym kulturowe i społeczne.

Burka w Nepalu nazywa się sari

Tematem prezentacji będzie nieznane oblicze Nepalu. W polskiej świadomości Nepal to wyłącznie Himalaje i hipnotyzujące krajobrazy. Wiedza o tym kraju zawęża się do górskich wypraw czy wędrówek, opisywanych w  konwencji literatury podróżniczej. Tymczasem pod tą miłą dla oka powierzchnią kryje się zaskakująca i szokująca rzeczywistość. Podczas gdy to burka jest dla świata utartym, bo  wizualnie najbardziej oczywistym symbolem uciemiężenia kobiet – które automatycznie kojarzymy z krajami islamskimi – los Nepalek niewiele różni się od tego, który jest udziałem muzułmanek. To Nepalki – i ich codzienne wyzwania – są bohaterkami tej prezentacji.

  • Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Nazwa
  • E-mail
  • Witryna internetowa
  • Komentarz
  •  
  • Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a:

    <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  •  

Sponsorzy

Ostatnio dodane