2020 / Wstęp wolny!

Hubert Chudzio

Hubert Chudzio

Jest profesorem w Katedrze Historii XIX wieku w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Współpracuje z Biblioteką Polską w Paryżu oraz placówkami naukowymi i kulturalnymi w Londynie i Nowym Jorku. Dla paryskiej placówki opracował katalog zbiorów tej instytucji. Jego zainteresowania naukowe to dzieje Powstania Listopadowego, Wielka Emigracja oraz peregrynacje Polaków po Bliskim Wschodzie w XIX wieku. Za monografię „Polityk Hotelu Lambert. Generał Ludwik Bystrzonowski (1797-1878)” otrzymał Nagrodę im. Jerzego Skowronka.  Nieobce są mu też zagadnienia związane z Księstwem Warszawskim, którym poświęcił kilka prac naukowych.
Od lat zajmuje się też szeroko pojętą tematyką przymusowych migracji. Jest dyrektorem Centrum Dokumentacji Zsyłek Wypędzeń i Przesiedleń. Był inicjatorem powstania tej ważnej instytucji. Kierownik misji naukowych do Afryki Wschodniej (Kenia, Tanzania, Uganda, Zimbabwe, RPA, Zambia), Australii, Kanady, Kazachstanu, Izraela i wielokrotnie do Wielkiej Brytanii. Dzięki wspomnianym projektom zarejestrowano w tych krajach około 300 filmowych wywiadów z Sybirakami. Inicjator odbudowy polskiego cmentarza w Koji nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie i nekropolii w Abercorn w Zambii. Za swoją pracę na rzecz upamiętnienia losów Polaków w czasie II wojny światowej został uhonorowany medalem „Pro Memoria”. Sybiracy wyróżnili go Odznaką Honorową Sybiraka oraz Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Związku Sybiraków. Kierował również projektem grantowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Pokolenia odchodzą. Relacje źródłowe polskich Sybiraków z Wielkiej Brytanii”, realizowanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.  Inicjator wielu konferencji naukowych w Polsce i zagranicą. W latach 2008-2018  prowadzi także projekt „Inwentaryzacji grobów, kwater i cmentarzy wojennych na terenie Małopolski”. Był on realizowany we współpracy z Wojewodą Małopolskim.
Jako dziennikarz od lat współpracuje z telewizjami polskimi (TVP, TVN) i zagranicznymi (Discovery, Planete). Reżyseruje filmy o tematyce historycznej i archeologicznej. Uczestniczył jako dokumentalista w wykopaliskach archeologicznych w Egipcie (udział w 9 misjach), na Cyprze (2 ekspedycje) i w Gwatemali.
Za film Ni-anch-Nefertum – zapomniany kapłan otrzymał Grand Prix Festiwalu Filmów Popularnonaukowych w Gdańsku (2006) jak również nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Poza krajem jego filmy były prezentowane na festiwalach filmowych w Grecji, Francji i USA. Jest też dyrektorem Festiwalu Filmów Archeologicznych w Krakowie. Muzeum Archeologiczne w Krakowie za promocję polskiej archeologii przyznało mu statuetkę „Światowida”.

Cisi bohaterowie wielkich odkryć. Robotnicy na wykopaliskach. Egipt i Gwatemala

Polska archeologia jako nauka należy do najlepszych w świecie. Jeszcze przed II wojną światową Kazimierz Michałowski uczestniczył w wykopaliskach w Egipcie. Po wojnie to właśnie on stworzył podwaliny polskiej archeologii śródziemnomorskiej. Dziś w basenie Morza Śródziemnego znajduje się wiele polskich stanowisk archeologicznych. Dodatkowo, polscy archeolodzy prowadzą swoje misje w różnych krajach na Bliskim Wschodzie, ale też w Amerykach: Północnej, Środkowej i Południowej. W pracach naukowców niezbędni są robotnicy wykopaliskowi, pochodzący najczęściej z okolicznych wiosek i różnych plemion. Stanowią oni nieodłączny koloryt w poszukiwaniach kolejnych odkryć związanych ze starożytnymi cywilizacjami. To właśnie tym cichym bohaterom będzie poświęcone wystąpienie i prezentacja Huberta Chudzio, który od ponad 20 lat dokumentuje z kamerą polskie prace w Egipcie, Gwatemali, czy na Cyprze. 

  • Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Nazwa
  • E-mail
  • Witryna internetowa
  • Komentarz
  •  
  • Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a:

    <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  •  

Sponsorzy

Ostatnio dodane