27-28 października 2018/Wstęp wolny!

Jan Kurzela i Alicja Kubiak czyli Dos Gringos

Dos GRINGOS

Jan Kurzela – urodzony w Gdańsku, absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Przez wiele lat współpracował z organizacją producentów muzycznych w zakresie praw autorskich. Obecnie na emeryturze.
Alicja Kubiak – urodzona w Poznaniu, absolwentka  Wydziału Neofilologii w zakresie filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie nauczyciel oraz lektor języka angielskiego.
Nasze hobby to trzy razy P: Podróże – zarówno te dalsze, jak i bliższe, niedaleko domu, Poznawanie – dalekich krajów i obcych kultur, Penetrowanie – prowadzenie rozmów z miejscową ludnością, uczestniczenie, w miarę możliwości, w lokalnych obrzędach świeckich i  religijnych.

Papua Zachodnia – ostatnie pokolenie

Prawie trzy tygodnie czerwca 2017r. spędziliśmy na Papui Zachodniej podążając śladami ostatnich ‘dzikich’ plemion. Wiele z rdzennych ludów Papui zostało już dotkniętych procesem cywilizowania, jednak nadal żyją oni według zasad wytyczonych przez swoich przodków, ale są też takie, które nie poddały się ‘ucywilizowaniu’ w ogóle. Nie są to co prawda całe plemiona, bo co oczywiste, ludzie młodzi jak najbardziej opowiadają się za lepszym, łatwiejszym życiem i przenoszą się do wiosek i miast, jednak starsi nadal wiodą życie takie, jakie było udziałem wszystkich jeszcze nawet 50~60 lat temu.
Mówimy tutaj o ludożercach i łowcach głów jak np. Korowaje czy Asmaci ale także o plemionach, które prowadziły łowicko- rolnicze życie jak na przykład Dani.
Każde z tych plemion zamieszkuje inny region Papui, ma inne zwyczaje i wierzenia, ale każde z nich potrafi być tak samo niebezpieczne ale też niezwykle ciekawe. Spędziliśmy pośród tych plemion wiele dni i mieliśmy niepowtarzalną okazję przyglądać się ich życiu, uczestniczyć w kilku bardzo ważnych dla nich obchodach oraz brać udział w niektórych czynnościach dnia codziennego.
Staraliśmy się zrozumieć ich świat, ich sposób patrzenia na życie. Dzięki wspaniałemu przewodnikowi, mieliśmy możliwość poznania ich zwyczajów i wierzeń, ale przede wszystkim mogliśmy się w nie zagłębić i poznać ich genezę. A zdecydowanie było co poznawać.
Podczas naszej prelekcji przedstawimy te plemiona zarówno od strony ich odmienności kulturowej jak ich nieudolne próby życia według zasad człowieka Zachodu. Powiemy na czym polega ich inność, dlaczego misjonarzom udało się odwieść ich od kanibalizmu i jakie wartości wyznają teraz. Pokażemy zarówno ich życie w przeszłości oraz to obecne. Przedstawimy ich tak, jak sami ich zobaczyliśmy. Przedstawimy ich Oczami Dos Gringos. 

 • Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Nazwa
 • E-mail
 • Witryna internetowa
 • Komentarz
 •  
 • Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a:

  <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 •  

Sponsorzy

Ostatnio dodane

 • Travenalia 2017

  Listopad 16, 2017

  Andrzej Urbanik

  Travenalia 2017I tym razem wszystko przebiegło niezwykle sprawnie, według sprawdzonego

  Czytaj dalej
 • Listopad 16, 2017

  Andrzej Urbanik

  Od stycznia 2018 zapraszamy do zgłaszania propozycji prezentacji na Travenaliach

  Czytaj dalej