2020 / Wstęp wolny!

Janusz Stanisław Andrasz

Andrasz

Spędził 10 lat swojego życia w Portugalii. Po powrocie do Polski napisał dla wydawnictwa Express Map trzy przewodniki: „Lizbona i Środkowa Portugalia”, „Portugalia”, „Porto”, które ukazały się również we Francji. Pierwszy z przewodników zdobył w roku 2011 wyróżnienie w organizowanym przez „Magazyn Literacki Książki”.  Janusz prowadzi najstarszy w polskiej blogosferze blog poświęcony Portugalii Luzomania.pl i jej facebookowy fanpage, mający ok. 4800 fanów.
Jego artykuły popularyzujące Portugalię, ukazały się m.in. w Magazynie Smak, w Magazynie Podróże, Magazynie Connoseur Circle, Malemanie, L’eclat, portalu ugotuj.to, czy w miesięczniku Golf.
Janusz przybliża Polakom portugalską kulturę (jak np. podczas kolacji, którą przygotował dla dziennikarzy i blogerów w rezydencji ambasadorów Portugalii w Warszawie). Pracował dla portugalskiej agendy rządowej Turismo de Portugal, uczestnicząc w działaniach marketingowych, m.in. przy organizacji polsko – portugalskiej kolacji w Atelier Amaro. Popularyzuje także portugalską kuchnię, prowadząc na terenie całej Polski warsztaty kulinarne, degustacje portugalskich win i oliw. Współpracuje również z Polsko – Portugalską Izbą Gospodarczą. Jako propagator portugalskiej kultury, był gościem różnych audycj radiowych (m.in. w Chilli ZET, Radio PIN, PR 1, Radiowej Trójki) i telewizyjnych – TVN 24 BIS i „Pytanie na śniadanie”.
Podziękowania dla niego można przeczytać w książce Marcina Kydryńskiego „Lizbona. Muzyka”

Fado, czyli co gra w duszy Portugalczyka

Przez rok mieszkałem na ulicy Remedios, położonej w lizbońskiej Alfamie. Kilka metrów od mojego mieszkania znajduje się jeden z najsłynniejszych lizbońskich Domów Fado – „Mesa dos Frades”. Na naszym krakowskim spotkaniu opowiem o historii fado, posługując się krótkimi cytatami muzycznymi. Mam nadzieję, że będzie to ciekawe, teoretyczne wprowadzenie w tematykę fado, poprzedzające koncert Kingi Rataj.

  • Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Nazwa
  • E-mail
  • Witryna internetowa
  • Komentarz
  •  
  • Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a:

    <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  •  

Sponsorzy

Ostatnio dodane