O festiwalu

Festiwal podróżniczy Travenalia

 

Historia Festiwalu Podróżniczego Travenalia – od 1 do 15 edycji

 

Historia Festiwalu Podróżniczego Travenalia – od 1 do 15 edycji

 

   Wszystko zaczęło się w roku 2010 od spotkania w czasie imprezy akademickiego klubu turystycznego  „Rozdroże” (koło nr 8 w Oddziale Akademickim PTTK w Krakowie). Zaproszony z prezentacją Andrzej Urbanik (podróżnik i lekarz) „rzucił” pomysł aby na bazie Uniwersytetu Jagiellońskiego organizować festiwal podróżniczy, który byłby forum dla globtroterów Krakowa i Małopolski ale także miejscem gdzie marzący o podróżach mogliby przekonać się, że podróżowanie nie jest wcale trudne. Pomysł spodobał się i wkrótce zaczął przybierać konkretne kształty organizacyjne kiedy spotkali się Bartek Piziak (student, szef klubu „Rozdroże”), Tomasz Ostrowski (szef  wydawnictwa Bezdroża) oraz Andrzej Urbanik (szef Katedry Radiologii Collegium  Medicum UJ – stał się „ojcem chrzestnym” imprezy i jej dobrym duchem).  Urbanik przedstawił pomysł  władzom Alma Mater, które zaakceptowały go  i … w roku 2010 odbyła się pierwsza edycja festiwalu nazwanego Travenalia. Impreza już na starcie okazała się sukcesem.

  Travenalia nawiązały do tradycji podróżniczych spotkań organizowanych w Krakowie już w latach 70. XX wieku. Były to imprezy otwarte zarówno dla tych, którzy podróżowali po świecie jak i dla tych, którzy tylko o tym marzyli. Na spotkania do Krakowa przyjeżdżali podróżnicy z całej Polski ale także dyplomaci z egzotycznych krajów do których wyjeżdżali wtedy Polacy. Zdarzało się, że serwowano egzotyczne potrawy a czas umilały występy grup tanecznych. Taką samą formułę przyjęto także dla Travenaliów, które od początku były imprezą o charakterze otwartym i niekomercyjnym (wstęp wolny). 

   Pierwsze dwie edycje prowadzili Marta Biernat, Darek Mazur, Basia Pilawska, Bartek Piziak, Marek Tomczyk i Andrzej Urbanik. Następne trzy organizowali studenci ekipy Trawers (Beata Plitek, Maciej Czerski, Bartek Krobicki, Emilia Kurdziel, Małgorzata Maślejak, Katarzyna Rodacka, Karolina Rybicka) prowadzeni przez Andrzeja Urbanika. Ważną rolę od początku imprezy odegrali studenci Marcin Jaworski i Krzysztof Urbanik zabezpieczający techniczną stronę pokazów przeźroczy od pierwszej edycji. Niezwykle cenna była również współpraca Centrali Polskich Globtroterów Travelbit jako współorganizatora imprezy (www.travelbit.pl). Travenalia mogły korzystać z doświadczeń najstarszej imprezy podróżniczej w Polsce czyli OSOTT (Ogólnopolskie Spotkanie Obieżyświatów, Trampów i Turystów), którą od roku 1985 organizuje Travelbit.

  Z czasem Travenalia okrzepły a w zespole organizacyjnym zaczęli uczestniczyć również osoby związane z innymi krakowskimi uczelniami. Od 6 edycji mocno włączyło się także Studenckie  Koło Naukowe Geografów działające przy IGiGP UJ. Głównych organizatorów (Grzegorz Smułek, Wiktor Stręk, Andrzej Urbanik) wspomagała, co roku liczna grupa woluntariuszy.

   Travenalia rozwijały się coraz bardziej aż przyszedł rok 2020, kiedy wybuchła pandemia Covid-19. Nie było możliwości organizowania „klasycznych” konferencji. Brak było także wsparcia instytucjonalnego. I wtedy z pomocą przyszedł Travelbit, kierowany przez Andrzeja Urbanika. Wziął bowiem całkowicie Travenalia pod swoje skrzydła. W okresie 2020-2023 Travenalia odbywały się razem z Ogólnopolskimi Spotkaniami Obieżyświatów, Trampów i Turystów (OSOTT), kolejno w Rzeszowie a potem w Katowicach. W ten sposób uratowano ciągłość imprezy. Warto przypomnieć, że kiedy w roku 2020 nie było możliwości organizowania imprez w tradycyjnej formie, Travelbit zorganizował OSOTT razem z Travenaliami w formie online. Nastąpiła wtedy niesamowita mobilizacja podróżników z całej Polski, którzy nadesłali ponad 100 prezentacji w formie cyfrowej.

   W roku 2024 impreza wróciła do Krakowa i  została zorganizowana wspólnie z  Ogólnopolskim Spotkaniem Obieżyświatów, Trampów i Turystów (OSOTT). Było to wyjątkowe wydarzenie, prawdziwa uczta dla miłośników podróży a mianowicie potrójny jubileusz – 40 edycja najstarszej imprezy podróżniczej w Polsce czyli OSOTT, 15 edycja festiwalu Travenalia oraz 50 lecie wypraw trampingowych w środowisku krakowskim.  Organizatorami byli Travelbit oraz Wydział Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego (AWF) w Krakowie a impreza odbyła się w gmachu AWF. Ekipę organizacyjną stanowiły Klaudia Chwaja, Katarzyna Węglarz, Iwona Marczak, Wioleta Kawa i Artur Morawiec a nad całością czuwali Witold Zych i tradycyjnie Andrzej Urbanik. Mimo obaw jak uda się powrót Travenaliów do Krakowa okazało się, że odniesiono sukces. Oprócz tradycyjnych pokazów przeźroczy z całego świata całkowicie unikatowa okazała się sesja „50 lat turystyki trampingowej w Krakowie”. Wystąpili Bogdan Opowicz, Edi Pyrek, Zbigniew Bochenek i Andrzej Urbanik – osoby dzięki którym rozwinął się ruch trampingowy w Polsce.

 

 

 

 

 

 

  • Udostępnij

Organizatorzy i Współorganizatorzy