O festiwalu

Festiwal podróżniczy Travenalia

Wszystko zaczęło się w roku 2010 od spotkania w czasie imprezy akademickiego klubu turystycznego UJ „Rozdroże”. Bartek Piziak, student geografii i ówczesny szef klubu oraz Andrzej Urbanik, podróżnik i lekarz, szef Katedry Radiologii CM UJ (stał się „ojcem chrzestnym” imprezy i jej dobrym duchem) doszli do wniosku, że na bazie Alma Mater warto stworzyć festiwal podróżniczy, który byłby forum dla globtroterów Krakowa i Małopolski ale także miejscem gdzie marzący o podróżach mogliby przekonać się, że podróżowanie nie jest wcale trudne. Pomysł spodobał się władzom Uniwersytetu Jagiellońskiego i … już pierwsza edycja okazała się sukcesem. Z czasem impreza okrzepła a jej organizacją zajmują się nie tylko studenci i absolwenci UJ ale również osoby związane z innymi krakowskimi uczelniami. Obecnie główną rolę odgrywają: serwis podróżniczy Travelbit (www.travelbit.pl) oraz Koło Geografów UJ działające przy Instytucie Geografii i geografii Przestrzennej UJ. Głównych organizatorów wspomaga także – co roku – liczna grupa woluntariuszy.

Travenalia nawiązują do tradycji podróżniczych spotkań organizowanych w Krakowie już w latach 70. XX wieku. Były to imprezy otwarte zarówno dla tych, którzy podróżowali po świecie jak i dla tych, którzy tylko o tym marzyli. Na spotkania do Krakowa przyjeżdżali podróżnicy z całej Polski ale także dyplomaci z egzotycznych krajów do których wyjeżdżali wtedy Polacy. Zdarzało się, że serwowano egzotyczne potrawy a czas umilały występy grup tanecznych.

Taką samą formułę przyjęto także dla Travenaliów, które są imprezą o charakterze otwartym i niekomercyjnym (wstęp wolny). Dzięki życzliwości Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego – pod jego honorowym patronatem odbywa się impreza – możemy się spotykać w jednym z najbardziej reprezentacyjnych i najpiękniejszych obiektów konferencyjnych Krakowa – w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego (sala dla 1200 osób). Impreza odbywa się także przy współpracy z Miastem Kraków. Przedsięwzięcie wspiera również najstarsze spotkanie podróżników w Polsce – OSOTT (Ogólnopolskie Spotkanie Obieżyświatów, Trampów i Turystów), organizowane od roku 1985.

Travenalia to pokazy przeźroczy, filmów, prezentacje tematyczne, ekspozycje wydawnictw czy oferty turystyczne związane z podróżowaniem a przede wszystkim znakomici podróżnicy. Wspólnego wędrowania po świecie nie zakłócają konkursy oceniające kto pojechał dalej czy też w bardziej ekstremalnych warunkach. Wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę skąd tylko jeden krok w daleki świat.

  • Udostępnij

Organizatorzy i Współorganizatorzy