2020 / Wstęp wolny!

Ola Gracjasz

GRACJASZ

Fotografka i podróżniczka, z zamiłowania również pisarka. Od 10 lat mieszka poza Polską (Anglia, Hiszpania, Holandia, Kuba), dużo podróżuje i najlepiej czuje się w drodze. Między innymi, interesują ją rytuały i wierzenia innych kultur dlatego w 2017 roku wylądowała na Kubie gdzie przez 5 miesięcy mieszkała w odległej afro-kubańskiej wiosce i badała opętania przez duchy podczas ceremonii Santerii. Jej praca magisterska na ten temat zatytułowana „The Beat Of The Communal Drums: A sensorial study of the reproduction of socio-cultural values during spirit possession in Afro-Cuban religion Santeria” dostępna jest online. W Polsce i za granicą prowadzi spotkania, prelekcje oraz wystawy zdjęć, dzieląc się pogłębioną wiedzą na ten temat.
W listopadzie poprowadzi foto ekspedycję na Kubę. Obecnie pracuje nad doktoratem z antropologii na Uniwersytecie w Lejdzie i chwilowo stacjonuje w Gdańsku.

Kuba – Kraina Duchów

Mieszkając w małej wiosce na odległym dla turystów wschodzie wyspy, spotkałam się z zakorzenioną w niewolniczej przeszłości religią i otaczającymi ją niezwykłymi rytuałami pełnymi tajemnych znaków, magii oraz duchów.
Santería to tzw.religia synkretyczna, która łączy w sobie elementy wiary katolickiej zapoczątkowanej na Kubie przez hiszpańskich konkwistadorów oraz elementy wierzeń zachodnio-afrykańskich, przywiezionych na wyspę wraz z afrykańskimi niewolnikami. Jest to, wbrew pozorom, najbardziej popularna kubańska religiia, której wyznawców można już spotkać nie tylko na Kubie, ale również w Stanach Zjednoczonych, Meksyku a nawet coraz częściej w Europie.
Przebywając w wiosce, której populacja w większości składa się z ludności czarnej, określającej się jako Afro-Kubańczycy, byłam uczestnikiem wielu ceremonii religijnych. Ich głównym celem jest przywołanie i przyjęcie duchów oraz świętych (tzw. orisza) poprzez składanie zwierzęcych ofiar, wprowadzające w trans tańce oraz dzwięki bębnów.
Gdy orisza zstępują na ziemię, biorą pod władanie ciała i umysły wyznawców, co w naszym świecie uważane jest za niepożądane działanie ‚złych mocy’. Potocznie zwane ‚opętaniem’ czyli jednoczenie się z duchami, jest dla mieszkańców wioski oznaką ogromnej wiedzy oraz świadczy o wysokiej pozycji wiernego w społeczeństwie.
W mojej prezentacji chciałabym przybliżyć słuchaczom odległy zakątek Karaibskiej wyspy, świat magii i duchów zaplątany w historię niewolnictwa. Opowiadając o Kubie, której głównym bohaterem nie jest Fidel Castro, ale pochodzące z zachodnich wybrzeży Afryki bóstwa, podzielę się zdjęciami oraz nagraniami z lokalnych ceremonii.

  • Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Nazwa
  • E-mail
  • Witryna internetowa
  • Komentarz
  •  
  • Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a:

    <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  •  

Sponsorzy

Ostatnio dodane