27-28 października 2018/Wstęp wolny!

Piotr Trzepacz

Trzepacz

Nauczyciel akademicki, geograf. Odwiedził trzydzieści państw, chociaż jego licznik ustawiony jest głównie na miasta. Pracownik Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ oraz Instytutu Rozwoju Miast w Krakowie. Uwielbia miasta a w nich szczególnie ukochał sobie graffiti i lotniska. I jedne i drugie uczynił nie tylko obiektem swoich zainteresowań spotterskich, ale także naukowych. Dlatego też częściej można go spotkać pod wiaduktem, w opuszczonej fabryce czy przy płocie portu lotniczego niż na plaży. Jest autorem mapy futbolowej Krakowa przygotowanej na podstawie napisów na murach oraz mapy krakowskiego streetartu. Podróż do Australii była jego największym z marzeń. Aktualnie tym największym jest… powrót do Australii.

Australia dla wielbicieli miast

Myślę, że trudno byłoby znaleźć geografa, dla którego Australia nie jest miejscem w ścisłej czołówce najbardziej upragnionych kierunków podróży. Prawdopodobnie nie dla każdego głównym celem są w tym przypadku tamtejsze miasta. Tymczasem Melbourne i Sydney występują we wszelkich zestawieniach najważniejszych ośrodków streetartu. Brisbane aspiruje do rangi wiodącego centrum finansowego w rejonie Pacyfiku. Canberra to miasto powstałe na surowym korzeniu, Gold Coast to raj dla surferów a Perth uważa się za najbardziej odizolowane miasto świata. Taki zestaw po prostu trzeba zobaczyć.
Pamiętam dokładnie ten moment kiedy wysiadłem z kolejki łączącej Sydney z lotniskiem. Po wyjściu ze stacji miałem w kierunku wschodnim widok na budynek opery a w północnym Harbour Bridge. W związku z tym, że w tym miejscu nie da rady widzieć ich jednocześnie, przy wielkiej chęci patrzenia na oba można zacząć kręcić się w kółko, co z dziką chęcią czyniłem ku radości innych entuzjastów tego miejsca. Mój płacz przy braniu na ręce koali w Lone Pine Sanctuary w Queensland wywołał podobne reakcje.

 

 • Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Nazwa
 • E-mail
 • Witryna internetowa
 • Komentarz
 •  
 • Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a:

  <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 •  

Sponsorzy

Ostatnio dodane

 • Travenalia 2017

  Listopad 16, 2017

  Andrzej Urbanik

  Travenalia 2017I tym razem wszystko przebiegło niezwykle sprawnie, według sprawdzonego

  Czytaj dalej
 • Listopad 16, 2017

  Andrzej Urbanik

  Od stycznia 2018 zapraszamy do zgłaszania propozycji prezentacji na Travenaliach

  Czytaj dalej