27-28 października 2018/Wstęp wolny!

Romuald Koperski

Koperski

Podróżnik, pisarz, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy I klasy, dziennikarz reportażysta, fotograf, myśliwy, nurek oraz zawodowy muzyk pianista (Rekordzista Guinnessa). Autor książek: „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 Obrazów Syberii”, „Syberia Zimowa Odyseja”, wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej.
W 2017 przepłynął samotnie Ocean Atlantycki (w ciągu 77 dni) łodzią wiosłową, bez silnika, bez wsparcia z zewnątrz i bez rozgłosu. Tym bardziej jest to wielkie osiągnięcie. 27 sierpnia wylatuje na samolocie AN-2 z Warszawy do Tokio aby uczcić przelot Bolesława Orlińskiego z roku 1926.

Lądem, wodą i powietrzem

To trzy niesamowite prezentacje

Syberia wzdłuż i wszerz
Autor zaprezentuje  niezwykle interesujące zdjęcia przedstawiające m.in. przyrodę i życie na krańcach dalekiej Syberii.  Prezentacja fotografii nieznanych terenów Syberii oraz narodów zamieszkujących te tereny (m.in. Czukczów). Fotografie w większości wykonane podczas wyprawy „Ekspedycja Stulecia”, którą autor wykładu zorganizował i przeprowadził w 2008 r. Zdjęcia z Czukotki, Kołymy, Jakucji, „Bieguna Zimna”, gdzie temperatura powietrza przekracza -70°C.

Łodzią wiosłową przez Atlantyk
Zaprezentowany zostanie  film z ostatniego wielkiego osiągnięcia Romualda Koperskiego, tj. przepłynięcia solo łodzią wiosłową, bez silnika, bez wsparcia z zewnątrz, Oceanu Atlantyckiego z Wysp Kanaryjskich do Wysp Karaibskich.

Lot Warszawa – Tokio – Warszawa
W związku z przypadającym w 2018 roku 100-leciem Lotnictwa Polskiego, Fundacja Romualda Koperskiego podjęła się kapitalnego remontu samolotu Antonow AN-2 i wykonania nim przelotu na trasie Warszawa – Tokio – Warszawa.
Lot ma na celu upamiętnienie legendarnej postaci polskiego lotnictwa – pilota Bolesława Orlińskiego, który wraz z mechanikiem Leonardem Kubiakiem w 1926 roku dokonał na ówczesne czasy niesamowitego wyczynu, przelotu samolotem „Breguet” z Warszawy do Tokio i z powrotem. Wyprawa przez rozległe, pozbawione infrastruktury lotniczej rejony Syberii nie należała do łatwych. Śmiałkowie, po niespełna miesiącu, na metę dotarli z obciętym skrzydłem i niemal zatartym silnikiem. Sukces Polaków odnotował cały lotniczy świat! „Lot Orlińskiego można porównywać z lotem wahadłowca, jeśli nie z lotem na Księżyc” – mówił o wyczynie polskiego pilota historyk Karol Murawski na antenie Polskiego Radia.
 
Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia książek autorstwa Romualda Koperskiego.

 

 • Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Nazwa
 • E-mail
 • Witryna internetowa
 • Komentarz
 •  
 • Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a:

  <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 •  

Sponsorzy

Ostatnio dodane

 • Szymon Kuczyński

  Sierpień 13, 2018

  Andrzej Urbanik

  Żeglarz, rowerzysta, przez lata kurier rowerowy, instruktor żeglarstwa, miłośnik

  Czytaj dalej
 • Romuald Koperski

  Sierpień 13, 2018

  Andrzej Urbanik

  Podróżnik, pisarz, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych

  Czytaj dalej