GOŚCIE OSOTT-TRAVENALIA 2020

Magda Adamczyk    

Hispanistka od kilkunastu od lat, a od kilku grankanarystka. W imieniu Patronatu Turystyki Gran Canarii objeżdża jej różne miejsca oraz liczne zakątki naszego kraju, w tym ostatnio internetowe,, by opowiadać o tej wyjątkowo różnorodnej przyrodniczo i kulturowo wyspie ciepłej przez cały rok. Dotąd prezentowała ją już m. in. w Opolu, Szczecinie, Chorzowie, Białymstoku, Warszawie, Toruniu, Poznaniu, Gdyni, Wejherowie czy Wrocławiu. Czas na powrót, tym razem wirtualny, do Rzeszowa i Krakowa!   www.grancanaria.com

 

Andrzej Aleksandrzak               

Andrzej Aleksandrzak jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej i Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Pasję podróżowania rozwinął podczas studiów, działając w Krakowskim Yacht Clubie ZSP, w którym pełnił także funkcje Komandora. Był kierownikiem 8-miesięcznej wyprawy „Karaiby 78/79” zorganizowanej wspólnie przez Krakowski Yacht Club i Akademicki Klub Podwodny „Krab” w rejon Morza Karaibskiego. Posiada stopnie kapitana jachtowego i motorowodnego oraz III stopień nurkowy wg CMAS. Jego pasja: żeglowania, nurkowania, wypady lądowe a szerzej podróżowanie; od jezior po oceany oraz od portów po odwiedzane kontynenty, trwa do dnia dzisiejszego, taka swojego rodzaju choroba, której nie leczy, a jeszcze zaraża nią innych.

 

Maciek Badziak     

Rocznik 1990, z Pieszyc, Kiedy był mały, chciał dojść na koniec świata. Dość szybko skonkretyzował to jako marzenie o podróży dookoła świata, na stopa bez płacenia za transport i noclegi! Wyruszył 2 września 2015 a wrócił 13 czerwca 2019 – w drodze 1381 dni. 120000 km pokonanych autostopem i jachtostopem, 15 000 mil morskich, 6 kontynentów, 40 odwiedzonych państw.

 

Krzysztof Batycki    

Krzysztof Batycki – urodzony w 1983 r. w Radomiu. Jest lekarzem radiologiem. Jedną z jego pasji są podróże. Od kilkunastu lat eksploruje rowerem i kajakiem różne zakątki Europy, najczęściej Północ. W 2009 r. w 2 miesiące samotnie objechał dookoła rowerem Zatokę Botnicką, a w 2013 r. przepłynął Bałtyk w poprzek kajakiem.

 

Maciej Bedrejczuk

Taternik, alpinista, wspinacz sportowy, ekiper. Członek Rzeszowskiego Klubu Wysokogórskiego. Wspinał się w Alpach na północnych ścianach Grandes Jorasses, Materhorn, Eiger. Pokonał w Gruzji w stylu alpejskim trudne drogi na zachodniej ścianie Uszby i północnej Czatyn Tau. Uczestnik eksploracyjnej wyprawy do doliny Lachit w Karakorum gdzie wytyczył dwie nowe drogi na dziewiczych ścianach szczytów sześciotysięcznych. W 2018 roku brał udział w zimowe, narodowej j wyprawie K2. Autorem filmu jest Tomek Klimczak..

 

Anna i Piotr Beszczyńscy

Wspólności:​
– miasto urodzenia, edukacji i zamieszkania​
– ławka studencka w audytorium Politechniki Gdańskiej​
– majątek małżeński i gospodarstwo domowe​
– gromadka zstępnych​
– gromada przyjaciół​
– zamiłowanie do włóczęgi, od kilku lat dokumentowane w blogu:​
http://piotr.beszczynski.pl/sladami_magellana/

Rozdzielności:​
– płeć​
– upodobanie/brak upodobania do grzybów jadalnych​

 

Dagmara Bożek    

Specjalistka ds. logistyki polarnej w IBB PAN, polarniczka, tłumaczka języka rosyjskiego, autorka książek Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktycznaRyszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze. Uczestniczyła w 35. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016), w ramach których pracowała jako administratorka stacji i asystentka terenowa. Związana z edukacją; pracuje w międzynarodowych projektach, promując badania w obszarach polarnych.

Pomysłodawczyni projektu  „Polarniczki” www.polarniczki.pl poświęconego kobietom pracującym w polskich stacjach polarnych.

 

Maciej Brożyna, Łukasz Godek, Maciej Śliż, Sławomir Drozd

Nauczyciele akademiccy  z Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego realizujący wiele projektów podróżniczych związanych ze zdobywaniem najwyższych szczytów w wybranych krajach Świata, eksplorowaniem oraz odwiedzaniem i podróżowaniem do miejsc i krajów najmniej skażonych cywilizacją i nowoczesnym człowiekiem.  Na co dzień ratownicy, trenerzy, instruktorzy wielu dyscyplin sportowych ,  zajmujący się badaniem budowy somatycznej i sprawności  fizycznej człowieka na różnym etapie jego życia. Łukasz Godek i Maciej Brożyna są odpowiednio prezesem i wiceprezesem Podkarpackiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej w Rzeszowie. Obaj są także współorganizatorami OSOTT od roku 2013.

 

Calluna Trip (Aga i Bartek)   

Agnieszka i Bartosz Wrzosek: Nasza wyprawa to nie tylko podróż, ciekawe miejsca i ludzie, ale także zmiana stylu życia oraz propagowanie idei less waste i minimalizmu. To również poznanie jak żyją ludzie po drugiej stronie świata, sprawdzenie jak z tak trudną trasą poradzi sobie nasz blisko 50 letni bus i jak my poradzimy sobie z życiem na 4 metrach kwadratowych mieszkania. Okres wyprawy: 06.2019-04.2020. linki do naszych stron: https://linktr.ee/callunatrip

 

Ryszard Czajkowski     

Geofizyk, dziennikarz, operator filmowy, pisarz, reporter, publicysta, członek Explorers Club. Laureat licznych nagród podróżniczych, uhonorowany flagą Rzeczpospolitej Polskiej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Więcej można (i warto) przeczytać w książce o nim napisanej przez Dagmarę Bożek-Andryszczak.

 

Renata i Maciek Czerscy

Renata i Maciek Czerscy, geografowie z Krakowa w wolnym czasie podróżujący po świecie. Przeszli na nogach Nowa Zelandię, przejechali stopem cała Europe, mieszkali w dzikiej Kanadzie. Przez lata mniej lub bardziej zaangażowani w organizację Travenaliów

 

Milena Dąbrowska  

Wielbicielka wolności i nieprzetartych szlaków. Od stycznia 2017 r. rezydentka Terceiry – małej portugalskiej wyspy w archipelagu Azorów. Swoje życie na środku Atlantyku opisuje jako wieczną podróż wśród dziewiczej przyrody, błękitu oceanu i fascynującej kultury. Bliska jest jej idea zrównoważonej, odpowiedzialnej turystyki. W tym duchu opowiada o Azorach w sieci i przygotowuje podróże z Polski na wyspy zaginionej Atlantydy.

 

Wojciech Dąbrowski     

Gdańszczanin, inżynier telekomunikacji.

Od  dzieciństwa marzył o dalekich podróżach i udało mu się te marzenia zrealizować.  Był na Alasce, Grenlandii i Antarktydzie. Wspiął się na Kilimandżaro i Fudżijamę, dotarł na Górę Kościuszki i pod Mount Everest. Samotnie przejechał Afrykę oraz przemierzył w poprzek Amerykę Południową.  Pływał po największych rzekach świata: Kongo, Amazonce, Nilu, Lenie i Jeniseju. Dotarł pod ukryty w wenezuelskiej dżungli najwyższy wodospad świata i do serca Sahary. Najbardziej zafascynował go Tybet i odległe wyspy Pacyfiku.   Odbył trzynaście samotnych podróży dookoła świata – każda inną trasą.  Odwiedził już w blisko 240 krajów i terytoriów zależnych na 7 kontynentach, w tym wszystkie uznane państwa świata, ale uważa że w świecie ma wciąż jeszcze wiele do zobaczenia.  Twierdzi że każda nowa wyprawa to dla niego odkrywanie czegoś nowego, czegoś nieznanego i fascynującego – to nowa przygoda. Zazwyczaj wędruje samotnie. Lubi poznawać ludzi i ich codzienne życie, kulturę i obyczaje. Najbardziej podziwia przyrodę, której piękno – jak twierdzi – przechodzi często nasze najśmielsze oczekiwania. Zawsze podkreśla, że podróżując nigdy nie korzystał z pomocy sponsorów.  Już w 1998 roku stworzył w sieci własną, niekomercyjną stronę internetową  www.kontynenty.net  na której umieszcza wciąż nowe relacje ze swoich podróży, informacje o krajach i porady dla tych, którzy jak on ruszają z plecakiem odkrywać świat.

 

Małgorzata i Marek Dominko        

Jesteśmy podróżnikami z zamiłowania i profesji. Z wykształcenia jesteśmy geografami i w tym zawodzie pracowaliśmy. Wspólne podróże rozpoczęliśmy na studiach, najpierw po Polsce zaliczaliśmy mnóstwo rajdów jak również niektóre rajdy jak i obozy w ramach koła naukowego sami organizowaliśmy. Wyjazdy zagraniczne zaczynaliśmy od tzw. Krajów Demokracji Ludowej, do których można było wyjechać na wkładkę paszportową.

W roku 1973 wyjechaliśmy pierwszy raz na paszport. Był to wyjazd w 4 osoby do Turcji i Syrii. Potem pierwszy dalszy i dłuższy wyjazd to był do Indii. Pojechaliśmy tam lądem, gdyż nie mieliśmy funduszy na samolot, ale dzięki temu była to fascynująca podróż, gdyż zobaczyliśmy jeszcze kraje po naszej trasie. W Iranie byliśmy w ostatnim roku panowania  szacha. Następne wyjazdy również sami lub z przyjaciółmi sobie organizowaliśmy. I były to wyprawy do Algierii (samochodami marki Tarpan), potem do Kenii, do Japonii przez Sri Lankę, Indonezję, Australię, Nową Zelandię. Podróżowaliśmy razem i osobno a potem  z naszymi dwiema córkami. Wspólnie byliśmy w ponad 120 krajach i dalej mamy zamiar podróżować po świecie.

 

Dos Gringos          

Para gdańskich podróżników, która od 20 lat wspólnie przemierza świat. W swoich wyprawach kładą największy nacisk na poznanie innych kultur. Starają się w szczególności docierać tam, gdzie przedstawiciele naszej cywilizacji są rzadkością, a życie lokalnych podporządkowane jest w całości naturze oraz duchom. Spędzają jak najwięcej czasu z rdzennymi mieszkańcami poznając ich zwyczaje i kulturę. Autorzy kilku książek podróżniczych, na co dzień współpracujący z magazynem podróżniczym ‘Poznaj Świat’. Postanowili zabrać nas do Indonezji, na Sulawesi, do mrocznego świata Tana Toraja, którym rządzą zmarli, a pogrzeby są najważniejszą częścią życia.

 

 

Justyna i  Łukasz Filipowscy  

Mieszkamy i pracujemy w Rzeszowie. Kilkanaście lat temu zaczęłam się nasza przygoda z nurkowaniem – najpierw bliziutko: na krakowskim Zakrzówku, w zielonej głębinie jeziora Solińskiego, w  jeziorze Białym na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim  potem coraz dalej – Chorwacja, Egipt i hen hen dalej …   Od 2006 roku realizujemy wraz z przyjaciółmi projekt: „Dookoła Świata w poszukiwaniu najpiękniejszych miejsc nurkowych‘’. Mijają kolejne  lata naszych wypraw to na południe, to na północ od równika a nas dalej tam ciągnie. Obok nurkowania staramy się zobaczyć i poznać ludzi, krajobrazy, przyrodę, nacieszyć się lokalną kuchni, naładować wewnętrzne akumulatory energią równikowego słońca. Wcale nie mamy ochoty aby ta podróż się zakończyła.

 

Jacek i Żaneta Govenlock          

Żaneta i Jacek Govenlock, ona projektantka – po warszawskiej Akademii Sztuka Pięknych, on – informatyk. Na co dzień zajmują się i projektowaniem i tworzeniem wystaw muzealnych. Podróżnikami i małżonkami są od niepamiętnych czasów. Starają się aby celem ich poznawczych i fotograficznych wypraw były kraje i miejsca trudno dostępne, ale fascynujące swoją odrębnością, zabytkami i przyrodą. Spieszą się odwiedzać miejsca gdzie cywilizacja jeszcze nie dotarła, ale niestety zaraz przybędzie. Podróżują często dla specjalnych momentów: na karnawały, święta, i pielgrzymki – wszystkie miejsca gdzie można spotkać świętujących, modlących lub bawiących się ludzi.
Większość ich wyjazdów połączona jest z nurkowaniem, które jest ich wielką pasją.

 

Anna Grebieniow   

Przyrodniczka z wykształcenia i zamiłowania, na co dzień związana jest z projektami dotyczącymi ochrony przyrody. Gdy tylko poczuje zew świata, odwiedza zakątki Azji, Afryki i Ameryki Południowej, podróżując z nurtem, z wiatrem, bez pośpiechu.  Uczestniczyła w dwóch etapach Afryki Nowaka (Sahara, Kalahari). Zainspirowana dokonaniami Polaków, którzy w latach 70. przebyli Pustynię Gobi pojazdami żaglowymi własnej konstrukcji, w 2008 roku zorganizowała wyprawę żaglowozową do Mongolii ich śladami. Wspomnienia zawarła w książce „Żagle nad pustynią. Z wiatrem przez Gobi”. Wiedziona duszą nomady, ze stepów wróciła z jurtą, która stała się jej domem.
Wychowana na książkach Centkiewiczów, historiach Amundsena i Scotta, stopniowo odkrywała w sobie ciągoty polarne a zimowe realia oswajała trawersując w dwuosobowym, kobiecym zespole zamarznięty Bajkał i rozsmakowując się w herbacie z topionego lodu. W latach 2015-2017 dwukrotnie wzięła udział w wyprawach polarnych do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego „Arctowski”, pracując jako obserwator przyrodniczy w bazie terenowej, na cyplu Lions Rump. „Pokochałam ten surowy, oblodzony i piękny kawałek świata. Chcę jeszcze dać mu coś od siebie. A także wrócić po kolejne zaskoczenia, zadziwienia, zapatrzenia.” 

 

Barbara Grzegorzewska        

3 dzieciaki 2 plecaki to 5-osobowa rodzina, która uwielbia podróżować po świecie. Byliśmy z rocznym Kacprem w Meksyku, z dwoma dzieciakami w Indonezji i USA, a 3 lata później, już z trójką dzieci, na 8-miesięcznej wyprawie kamperem po Ameryce Południowej. Niedawno zakończyliśmy 6-miesięczną kamperową wyprawę “Australia, Nowa Zelandia + Bali

Podróżujemy głównie kamperem, czyli w domu na kółkach, a dzieci edukujemy w systemie edukacji domowej. W Ameryce Południowej, Australii i Nowej Zelandii kupowaliśmy odpowiednie auta, a w Europie jeździmy własnym kamperem.  Więcej na stronie www.3dzieciaki2plecaki.pl

 

Jerzy Grębosz       

Pracownik naukowy Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Autor bestsellerowych książek z dziedziny programowania w języku C++. Twórca filmów popularnonaukowych nagradzanych na festiwalach a także autor i reżyser popularnonaukowych widowisk teatralnych. Prawdziwą jego pasją są spotkania z pierwotnymi mieszkańcami Afryki czy Oceanii. Jak sam podkreśla, najwspanialsze jest to, że udało mu się przeżyć przygodę z Robinsonem Crusoe. Spędził bardzo wiele miesięcy z Buszmenami z wysp Oceanii, gdzie udało mu się dotrzeć do ich serc. Nie waha się gdy trzeba się adaptować do lokalnych zwyczajów, jeść to co Buszmeni, czy ubierać się tak jak oni – choćby wymagało to chodzenia nago lub prawie nago. To bowiem pozwala mu się stać częścią ich społeczności. Kiedyś zaprzyjaźniony antropolog australijski powiedział mu: „jeżeli chcesz poznać jakąś kulturę nie możesz stać z boku, musisz ją praktykować”.

 

Justyna Hellebrand    

Intensywnie zwiedza świat od 16 roku życia i ciągle jeszcze nie zdołała całego zobaczyć. Na studia wyższe o różnych kierunkach poświeciła ponad 16 lat i ciągle jeszcze planuje następne. Ma wiele zainteresowań a niektóre z nich to muzyka, zielarstwo, origami, pszczelarstwo a w ostatnich latach sztuka współczesna mająca na celu  ocalenie świata od zaśmiecenia czyli sztuka z recyklingu. Poliglotka gdyż zna  więcej niż dwa języki. Podróżowanie, głównie solo, traktuje jako odskocznię od codziennych obowiązków a nie jako formę zrobienia na tym zarobku czy pobicia w czymś rekordu.

 

Luiza Jakubiak     

Dziennikarka. Piszę o medycynie, czasem również o medycynie podróży. Teraz odwiedzam miejsca, których nazwy znałam kiedyś tylko ze znaczków pocztowych oglądanych każdego dnia z taką samą dziecięcą fascynacją. Pieszo, rowerem, autem, samolotem – byle być w drodze, odnajdując w podróżach spokój i łagodność, które trudniej mi znaleźć w życiu.

 

Krzysztof Kielar        

Wychowany na „Zrób to sam” Adama Słodowego i czasopismach w  rodzaju „Młody Technik” wbrew woli Ojca ukończyłem w 1986 roku Politechnikę Wrocławską – Wydział Elektroniki o Specjalności Telekomunikacja. Kolejne lata to praca w dużych firmach Telewizji Kablowej i Operatorów Komórkowych na obszarze całej Polski. Konieczność przemieszczania się związana z pracą idealnie wpasowała się w moje pasje czyli PODRÓŻE…na początku tylko po kraju … a później coraz dalej. Przez te wszystkie lata korzystałem z każdej okazji aby uwiecznić przeżywane chwile. Podróże to nie tylko samochód, samolot ale także ROWER, NARTY czy ŻAGLÓWKA. Stąd zrobione uprawnienia sternika morskiego i coroczne wyjazdy przynajmniej 2 – 3 razy na żagle. Zawsze byłem z aparatem fotograficznym.. a potem z kamerą. Wideofilmowanie i montaż jest ze mną od co najmniej 25 lat i zrobiłem kilkadziesiąt filmów wideo z podróży małych i dużych… Chętnie dzielę się nimi ze znajomymi aby przeżywać te wspaniałe chwile jeszcze raz….

 

Łukasz Kocewiak    

Himalaista i podróżnik. Organizator wypraw wysokogórskich w Himalaje, Pamir, Hindukusz, Andy. Na co dzień z pasją prowadzi popularnego bloga podróżniczego Kartka z Podróży. Wielokrotnie publikował na łamach magazynów o tematyce górskiej i podróżniczej. Zdobył takie szczyty jak Denali, Matterhorn, Manaslu, Noszak czy Aconcagua. O tym ostatnim napisał książkę „Aconcagua. W cieniu Śnieżnego Strażnika”. Na cztery ostatnie wszedł samotnie w ramach „8 solo”.  Pasja do podróżowania, fotografii i gór łączą się w harmonijny sposób i pchają go konsekwentnie do realizowania coraz to ciekawszych projektów. Ceniony prelegent na festiwalach górskich i podróżniczych. www.kartkazpodrozy.plwww.8solo.pl

 

Daniel Kocuj     

Daniel Kocuj urodził się w 1985 roku w Szczecinie. Po ukończeniu jednoczesnych studiów magisterskich na kierunku Business and Languages w Edynburgu wykładał języki angielski i niemiecki na politechnice miasta Meksyk. Doświadczenie w zarządzaniu projektami zdobył pracując w jednej z warszawskich korporacji. Zdobyte kompetencje okazały się przydatne w realizacji wielkiego marzenia: przejechać rowerem z Sydney do Szczecina. Daniel jest autorem bloga www.bike2.be oraz wielu artykułów, drukowanych w czasopismach “Żagle” oraz “Rowertour”; jest też laureatem nagrody “Rowertour” za najlepszą wyprawę 2012 roku.  2020 roku na rynku ukazała się pierwsza książka Daniela pt. “Bike’owa Podróż”

 

Romuald Koperski (1955-2019)

Podróżnik, pisarz, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy I klasy, dziennikarz reportażysta, fotograf, myśliwy, nurek oraz zawodowy muzyk pianista (rekordzista Guinessa – w styczniu 2010 wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie – 103 godz. i 8 sek).  Odbył wiele eksploracyjnych wypraw na terenie Rosji i Mongolii m. innymi w polarne rejony Syberii; pionierska zimowa wyprawa samochodowa wzdłuż wybrzeża Oceanu Arktycznego i badania dojazdu do Cieśniny Beringa. Pomysłodawca oraz kierownik najtrudniejszej w historii motoryzacji zimowej ekspedycji samochodowej na trasie Paryż-Nowy Jork (2008) a także najdłuższego i najtrudniejszego rajdu  „Transsyberia – Gigant 2004” (Atlanty-Pacyfik-Atlantyk, 30 tys. km). Na przełomie 2016/17 (78 dni) przepłynął samotnie Atlantyk w łodzi wiosłowej „Pianista”. Organizator lotu (samolot AN-2) na trasie Warszawa-Tokio-Warszawa upamiętniającego wyczyn pilota Bolesława Orlińskiego z 1926 r. Ze względu na ciężką chorobę musiał wycofać się na trasie i była to jego ostatnia ekspedycja.

 

Paweł Kosturek

Strażak z zawodu, podróżnik z zamiłowania. Zwiedza kraje Azji i Europy na motocyklu.

 

Marek Kramarczyk      

Marek jest podróżnikiem, fotografem i żeglarzem. Przepłynął Pacyfik oraz kilkukrotnie Atlantyk. Mieszkał 1,5 roku na Karaibach i przez kilka miesięcy na Polinezji. Nurkował z setką polujących rekinów na atolach Tuamotu, pływał z wielorybami w Królestwie Tonga, a także fotografował dzikie zwierzęta na Galapagos.

 

Beata i Grzegorz Kreiner       

Beata – kierownik redakcji czasopisma naukowego, Grzegorz – adiunkt w Instytucie Farmakologii im. Jerzego Maja PAN. Zawodowo związani z nauką, prywatnie lubiący spędzać czas poza domem. Pieszo, rowerem, autostopem, pociągiem lub samochodem przemierzyli ok. 40 krajów na 6 kontynentach. Mimo to uważają, że nie trzeba wcale jechać daleko aby przeżyć fajną przygodę. Bo w podróżowaniu droga jest już celem. W roku 2020, pomimo problemów związanych z epidemią, korzystając z krótkiego otwarcia granic przez Norwegię wybrali się ponownie do tego północnego kraju. Tym razem z rowerami. Bo na rowerze w Norwegii można poczuć się naprawdę wolnym – w obu znaczeniach tego słowa :)  

 

Magdalena Krychowska    

Autorka bloga OkiemMaleny.pl. Z zamiłowania zwiedzacz, z wykształcenia kroatystka i PRowiec, a zawodowo menadżer i asesor Breeam. Najczęściej podróżuję solo. Odwiedziłam ponad 30 państw. Moje ulubione to Indonezja, Nepal, Laos, Czarnogóra i Włochy.  W drodze towarzyszy mi notes i aparat. Uwielbiam stawać się niewidzialnym obserwatorem. Promuję odpowiedzialną turystykę, nie lubię przekłamywania i koloryzowania rzeczywistości.  https://okiemmaleny.pl

 

Paweł Krzyk     

Odwiedził wszystkie kraje świata (z listy ONZ), i ponad 1000 regionów na wszystkich kontynentach. Na światowych listach podróżników klasyfikują go w górnych częściach tabel, np. w „Nomadmanii” zweryfikowano go na 14 miejscu… (najwyżej pośród Polaków). O swoich podróżach pisze i kręci filmy.

 

Szymon Kuczyński

Żeglarz, instruktor i popularyzator żeglarstwa. Pomysłodawca i główny organizator projektu Zew Oceanu, w ramach którego realizuje wyprawy żeglarskie małymi jachtami. Na przełomie 2012/2013 przepłynął samotnie Atlantyk na samodzielnie zbudowanym, 5 metrowym jachcie „Lilla My”(w drodze powrotnej żeglował z Dobrochną Nowak). Był to najmniejszy polski jacht jaki przepłynął Atlantyk. W latach 2014-2016, w ciągu 16 miesięcy samotnie opłynął świat na najmniejszej polskiej jednostce („Atlantic Puffin” – długości 6,36 m). W latach 2017-2018 na jachcie „Atlantic Puffin” wykonał rejs solo non-stop dookoła świata na wschód, wokół trzech przylądków. Był to pierwszy w historii taki rejs na tak małym jachcie. Jest laureatem licznych nagród żeglarskich. Film opowiada o pierwszym rejsie Szymona dookoła świata.

 

Anna Kufel-Dzieżgowska

Urodziłam się 80 lat temu koło Kazimierza Dolnego. Za drogę życiową obrałam archeologię Polski. Od V roku studiów do emerytury pracowałam w Muzeum w Sieradzu. Mam „ na sumieniu” liczne ważne i mniej ważne odkrycia. „Kopałam” także w Hiszpanii i Peru. Moją drugą pasją są podróże Zwiedziłam gruntownie prawie 50 krajów. Swoje przeżycia podróżnicze publikuję w różnych czasopismach i wygłaszając liczne odczyty. W 2019 Kapituła Benedykta Polaka doceniła moje dokonania honorując mnie nagrodą tego średniowiecznego podróżnika.

 

Agnieszka i Tomasz Lipeccy   

Podróżnicy amatorzy, podróżujący razem od 20 lat, a oddzielnie jeszcze dłużej. Wszystko zaczęło się od wyprawy lądem do Pakistanu i Indii i tak już pozostało. Szczególnym sentymentem darzymy Afrykę z jej różnorodnością i naturalnością i do niej też najczęściej powracamy. Trasa przedstawionej w prezentacji wyprawy obejmowała środkowy i wschodni Sudan, oraz północną Etiopię. Prezentacja jest poświęcona tylko pierwszej części wyjazdu, czyli Sudanowi.

 

Iran i Turcja 1974

Ryszard Lauterbach

Taternik, studencki przewodnik tatrzański. Uczestnik kilku pionierskich wypraw trampingowych. Na co dzień – lekarz, profesor neonatologii.

 

Elżbieta i Andrzej Lisowscy

Podróżnicy, dziennikarze, filmowcy, autorzy książek i przewodników, członkowie The Explorers Club. „Z przymrużeniem oka traktujemy siebie i czas” – mówią krakowscy podróżnicy. „To, co oglądamy nie musi być piękne. Ważne by coś mówiło, skłoniło do refleksji. W podróżowaniu, z jednej strony, ważna jest otwartość, z drugiej filtr. Trzeba wiedzieć, choćby w przybliżeniu, czego i po co się szuka”.

 

Jędrzej Majka    

Jędrzej Majka (ur. 1976), z wykształcenia teolog i dziennikarz, autor książek podróżniczych, przewodników i albumów fotograficznych. Jeździ, fotografuje, pisze i opowiada. Odwiedził ponad 70 krajów. Jego ostatnia książka to „Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat”. Więcej na www.jedrzejmajka.pl.

 

Tomasz Michniewicz    

Podróżnik, dziennikarz, reportażysta i organizator wypraw. Autor pięciu bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych, programu „Inny świat” w telewizji TTV i audycji „Reszta świata” w radiowej Trójce. Laureat m.in. nagrody National Geographic „Traveler”, czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel oraz nagrody Osobowość Roku. Członek jury Kolosów oraz Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Autor szkoleń z kontroli stresu i wystąpień publicznych oraz jeden z najwyżej cenionych mówców motywacyjnych w Polsce.

 

Tomasz Noga     

Krakus, absolwent AGH. Zaczął wyjeżdżać dopiero w wieku 17 lat do krajów europejskich, do azjatyckich republik byłego Związku Radzieckiego i do często odwiedzanej w tamtych czasach Turcji. Mimo wielu ciekawych miejsc na naszym kontynencie, posmakowanie kultur Bliskiego Wschodu, krajów arabskich, czy Indii doprowadziło do „narkotycznego” uzależnienia zwanego podróżowaniem.
… i tak minęło ponad 34 lata błąkania się w wolnym czasie głównie po krajach Azji, Afryki oraz Ameryki Południowej i Centralnej, wędrowania w Himalajach, Andach i Karakorum, i trafianiu do bajkowych miejsc jak Galapagos czy Bhutan.   www.tomasznoga.pl

 

Joanna Nowak

Joanna Nowak – fizjoterapeutka, podróżniczka, blogerka, samotna mama. 6 maja 2014 roku wyruszyła wraz z 20 miesięczną córeczką Gają w podróż do Peru, która zamiast skończyć się po 3 miesiącach, trwała 6 lat i została przerwana dopiero przez pandemię. Przez ten czas, dysponując budżetem 23 PLN/dzień/osobę duet mamy i córki przemierzał niespiesznie świat, korzystając z publicznych środków transportu i zatrzymując się u miejscowych ludzi. Przeżyte przygody i emocje, Asia spisywała na blogu „Somos Dos – migawki z podróży Małej i Dużej”, który w prestiżowym konkursie Gala Twórców Onet został uhonorowany tytułem Blog Roku 2015 w kategorii: Podróże. 
W trakcie prelekcji pt. „6 lat przez świat czyli o samotnej podróży mamy i córki” Joanna wraz z Gają opowiadają o motywacji, która pchnęła je w podróż, napotkanych trudnościach, odwiedzonych miejscach, spotkanych ludziach, a także dzielą się swoją praktyczną wiedzą o tym, jak podróżować samodzielnie po świecie.   

 

Tomasz |Ostrowski

Tomasz Ostrowski – podróżnik, autor i współautor przewodników (m.in. po Mongolii, Bukowinie), szeregu artykułów prasowych czy relacji z podróży w książkach „Przez Świat” – poczynając od pierwszego tomu tej serii. Podróżować zaczął jako nastolatek – jeżdżąc autostopem po Europie, docierając do Gibraltaru, Szkocji czy Sycylii, a potem przemierzał liczne regiony w Ameryce Łacińskiej, Azji i Afryce. Lubi zwłaszcza zwiedzanie miejsc ciekawych przyrodniczo, terenów górskich, a podróże łączy z poznawaniem projektów proekologicznych, ekoturystycznych i dotyczących ochrony fauny i flory. Uwielbia zimowe wędrówki na nartach (skitouring & freeride), nordic skating po zamarzniętych akwenach oraz górskie biegi ultra. Zawodowo też związany z podróżami: jest współzałożycielem Wydawnictwa Bezdroża, współtwórcą portalu Traseo.pl, inicjatorem licznych projektów internetowo-mobilnych z zakresu przybliżania walorów miast, regionów i szlaków (w ramach działalności firmy Amistad).

 

Rodzina Pająków    

Jesteśmy „podróżniczą” rodziną (spawalnik, lekarka i student) z Wrocławia, odwiedziliśmy już ponad 70 państw, każdą wygospodarowaną chwilę poświęcamy na odkrywanie świata

 

Katarzyna Paluch, Magdalena Łukasiak   

Kaśka Paluch: Absolwentka muzykologii na UJ w Krakowie, dziennikarka muzyczna i przewodniczka. Publikowała m.in. w Onecie, Tygodniku Powszechnym, Dzienniku Polskim, prowadzi własne serwisy o podróżach i muzyce świata (etnosystem.pl) oraz muzyce elektronicznej (80bpm.net). Od zawsze zafascynowana muzyką islandzką, a od kilku lat także jej geologią. Biega po górach i chodzi po jaskiniach. Marzy o nagraniu brzmienia wybuchającego wulkanu.

Magdalena Lukasiak: Absolwentka Fotografii Prasowej, Reklamowej i Wydawniczej Uniwersytetu Warszawskiego oraz kursu dla korespondenta wojennego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. W Islandii zakochała się jeżdżąc po niej na rowerze w ramach tworzenia reportażu o islandzkich wierzeniach i mitologii nordyckiej. W swoich zdjęciach stara się uchwycić wyspę z tej perspektywy. Publikowała m.in. w National Geographic Traveler, jej zdjęcia prezentowano na wystawach w Polsce i w Islandii.

 

Janusz Rentflejsz        

Janusz Rentflejsz – RTW Express. Przedsiębiorca, ekonomista. Od 14 lat podróżuje motocyklem po Polsce, Europie i Świecie. Zrealizowane dotychczas ważniejsze wyprawy to: 2010 – Nordkapp, 2012 – Bajkał, 2015 – Winne szlaki Europy aż do Riaz Baixas, 2016 – Dookoła Świata, 2018 – Bałkany, 2019 – Azja Środkowa. W tegorocznej edycji OSOTT prezentuje podróż na Bałkany.

 

Mariusz Reweda  

Zawód podróżnik – to najlepiej pasuje do opisu tej osoby. Ostatnie 21 lat spędził na penetrowaniu świata i jego poznawaniu. Z dala od atrakcji z przewodnika, blisko zrozumienia obcych kultur. Najczęściej na własnych kołach, motocyklem, samochodem… kajakiem. Jego dom jest zawsze przy nim. Prowadzi serwis: www.kilometr.com

 

Iza i Krzysztof Rudź    

Iza i Krzysztof Rudź – Małżeństwo podróżników zainteresowanych ludzką naturą, historią i dziką przyrodą. Starają się, by ich podróże miały jakąś myśl przewodnią i konkretny cel, który staje się dopiero początkiem prawdziwego poznawania i daje możliwość „zagubienia się” podczas wielomiesięcznych wypraw, gdzie upływający czas całkowicie traci znaczenie. Podróżowali wiele, razem i osobno. Od gorących piasków Libii i ruin Leptis Magna, przez skalne miasto w Petrze, po wenezuelskie wodospady w Parku Canaima. Dotarli do niezwykłych miejsc w Azji Południowo–Wschodniej, gdzie posmakowali orientu odwiedzając Singapur, Malezję, Tajlandię, Laos, Wietnam i Kambodżę. Jednym z ich największych podróżniczych osiągnięć była motocyklowa wyprawa do Ameryki Południowej, o której przebiegu można przeczytać w książce „Pod niebem Patagonii” wydanej nakładem wydawnictwa Nova Res. W 2019 roku wyruszyli ponownie na drogi i bezdroża tego kontynentu, tym razem samochodem terenowym. Podróż ta cały czas trwa… więcej na www.ludziepodrozuja.pl, także na FB i Instagramie.

 

Leszek Sawicki (1924-2017)

Z wykształcenia geolog i kartograf. Podróże były jego życiową pasją. W latach 1977-2012 zorganizował i prowadził 25 wypraw do Azji i Ameryki Południowej. Większość wypraw odbywała się na szlakach górskich a niektóre miały elementy survivalu. Publikował w czasopismach geograficznych i kolejnych tomach „Przez świat”. W roku 2014 Państwowy Instytut Geologiczny wydał jego wspomnienia pt. „Pies i geolog drogą nie chodzą”

 

Ewa Skibińska       

Od wielu lat przemierza świat by odkrywać dla siebie różnorodność ludzi i kultur.
Z wykształcenia i zamiłowania antropolog kultury i latynoamerykanista, z zawodu programista i fotograf. Nieuleczalny obieżyświat nieustannie zafascynowany kulturą latynoską i utrwalający ja w  fotografii. Prowadzi blog i stronę fotograficzną www.skibinska.com oraz agencję podróży www.exploriada.com

 

Andrzej Sochacki

Inżynier konstruktor maszyn, nauczyciel akademicki, z zamiłowania podróżnik, fotograf i dziennikarz. W 1973 wyemigrował do USA gdzie dotąd mieszka (Phoenix, Arizona) utrzymując bliskie kontakty z Polską. Założył międzynarodową organizację Centrum Wagabundy” (The Vagabond Center). Odbył dziewięć podróży dookoła świata różnymi środkami transportu nie licząc pomniejszych podróży Podróże przez 167 krajów na sześciu kontynentach wypełniły mu przeszło 22 lata ciekawego życia.  Andrzej podróżuje samotnie i za własne pieniądze.

 

Piotr Strzeżysz   

Jeździ rowerem, odkąd sięga pamięcią. Był w wielu miejscach na świecie, ale ciągle coś gdzieś go pcha. Zazwyczaj jeździ w miejsca wypełnione otwartą przestrzenią, bo uważa, że łatwiej tam bujać w obłokach. Uwielbia kawę, koty, wiatr i Muminki. Autor pięciu książek o marzeniach. Laureat kilku nagród literackich i konkursów fotograficznych. Bohater filmu Bartosza Liska pt. „Nie dojechać nigdy”. Gdyby sam mógł wybrać swoją postać, zostałby ptakiem. W ramach substytutu swobodnego przemieszczania się po świecie, od roku studiuje w Krakowie polonistykę.

 

Bożena Szczerba, Paweł Szulc     

Jesteśmy parą podróżników – Bożena Szczerba i Paweł Szulc jeżdżących „Kamperem po bezdrożach”. Przejechaliśmy wspólnie Polskę i ponad 30 państw w Europie. Podróżujemy naszym „Kampusiem”, (tak pieszczotliwie nazywamy naszego Kampera) od ponad 12 lat. Podróże i podpatrywanie życia w różnych rejonach Świata jest naszą pasją. Wybraliśmy niezależność, odwiedzamy miejsca, które są nieraz trudno dostępne. Czasami są ogromnym wyzwaniem dla naszego „Kampusia”.

 

Marta Sziłajtis-Obiegło

Marta Sziłajtis – Obiegło (’85), kapitan jachtowy i najmłodsza Polka, która samotnie opłynęła świat, w latach 2008-9 na pokładzie s/y Mantra Ania, trasą pasatową. Uzależniona od podróży, przyrody, żagli i nurkowania, najchętniej w mało dostępnych i niezbyt popularnych rejonach świata.

 

Grażyna i Krzysztof Szuba    

Krzysztof Szuba, krakowianin, absolwent AGH, obecnie emeryt. Z zamiłowania górołaz, podróżnik i przewodnik po Krakowie. Jest w trakcie zdobywania Korony Gór Europy – na razie zdobył Koronę Gór Unii Europejskiej. W trakcie pandemii (z powodu braku możliwości wyjazdu) o przeszedł w ciągu trzech tygodni Główny Szlak Sudecki (443 km)

 

Piotr Śliwiński

Inżynier, przedsiębiorca, działacz społeczny, podróżnik, paralotniarz i himalaista. Kreator biznesu w różnych branżach, założyciel, udziałowiec i współwłaściciel wielu firm.
Przez kilka lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych i Australii. Podróżnik, uczestnik licznych eksploracyjnych wypraw. Podróżuje spontanicznie, często bez planu
i przewodników. W latach 2006-2018 odbył 12 wypraw dookoła świata, podczas których odwiedził ponad 100 krajów. W czasie tych wypraw – w latach 2009-2018 – zdobył 8 szczytów Korony Ziemi. W pierwszą podróż wyruszył mając 24 lata; odwiedził wtedy ponad 20 krajów na 4 kontynentach. Zakupionym w Delhi indyjskim motocyklem Royal Enfield „Bullet 350” pokonał samotnie drogę liczącą około 7000 km. Przez Pakistan, Iran i Turcję, powrócił do Polski po 12 miesiącach podróży. W roku 2009 rozpoczął projekt polegający na zdobyciu Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów górskich wszystkich kontynentów. Od tej pory kontynuując coroczne wyprawy dookoła świata połączone z ekspedycjami wysokogórskimi zdobywał raz w roku jeden szczyt z Korony Ziemi. Jest pilotem i przewodnikiem wypraw w firmie Arsoba Travel (od 2009). Więcej: www.p82.pl.

 

Beata Rudnik-Tulej, Konrad i Mikołaj Tulej

Podróżnicza rodzina z Krakowa, autostopowicze, sympatycy górskich klimatów. Twórcy projektów podróżniczo-wspinaczkowych: „Perły z Korony Europy”, „Z dzieckiem w plecaku” oraz „Piąty Kierunek”. W ostatnich latach zawsze z synem Mikołajem „górsko” i kulturowo eksplorują Kaukaz oraz Bliski Wschód. Mikołaj jest najmłodszym alpinistą na świecie na szczycie Tikanadze (3436 m n.p.m.) w masywie Chaukhi w Gruzji, najmłodszym wędrowcem na świecie, który przebył prawie 300-kilometrowy szlak Janapar Trail w Górskim Karabachu. Prowadzą bloga Piąty Kierunek

 

The Vagabond (Aleksandra Chudy, Bartłomiej Drożdżal)      

Po prostu – Ola i Bartek. Poznaliśmy się w podróży przez Azję. Tym, co nas połączyło, były nie tylko romantyczne zachody słońca, ale przede wszystkim syberyjski chłód, codzienne zwijanie mokrego namiotu i ciężkie plecaki. Nie nastrojowe knajpki i kolacje przy świecach (które oczywiście też lubimy!), ale kanapki z najgorszym na świecie mongolskim dżemem i popisowy obiad, składający się z fasoli z puszki połączonej z koncentratem pomidorowym. W tych niezbyt przyjaznych warunkach postanowiliśmy, że będziemy wspólnie podróżować po świecie. Tam, gdzie słońce, lazurowe morza i plaże z piaskiem o strukturze mąki, ale również pośród chłodu, nieprzyjaznych skał i wiecznych śniegów. Tak krok po kroku realizujemy nasz życiowy plan.

 

Urbanik Andrzej

Podróżnik, jeden z pionierów turystyki trampingowej w Polsce. Autor przedsięwzięć tworzących globtroterską społeczność, miedzy innymi Ogólnopolskiego Spotkania Obieżyświatów, Trampów i Turystów (OSOTT) i Festiwalu Travenalia. Na co dzień lekarz, specjalista radiolog. www.travelbit.pl

 

Artur Urbański, Dominik Kruk 

Artur – historyk ze specjalizacją dziejów Afryki i Bliskiego Wschodu. Szef firmy Torre (www.torre.pl) organizującej wyprawy głównie do Afryki, w tym na Saharę. 

Dominik – informatyk i zapalony fotograf. Pilotuje ekspedycje saharyjskie, przede wszystkim do Czadu.

 

Wojciech Warzecha      

Wojciech Warzecha rocznik 1964. W ciągu 90 dni przeszedł na Camino ponad 3000 km drogami Francuską, Portugalską, Norte i Via de la Plata. Przygotował i zrealizował wyprawy min. do Peru, Boliwii, Chile i Argentyny (Patagonia) odwiedzając min. Choquequirao, Kanion Colca, Salar de Uyuni, Torres del Paine, lodowiec Perito Moreno, Cerro Tore i Fitz Roy oraz Ushuaia. Latem co rok wspina się w dolomitach na via Ferratach. Prywatnie ojciec dwójki dorosłych dzieci i dziadek trójki wnucząt.

FB https://www.facebook.com/zplecakiembezbiura       Blog - https://zplecakiembezbiura.pl/

YouTube - https://www.youtube.com/channel/UCFpjhJPQk2EclRBPllnaHNg

Instagram - https://www.instagram.com/zplecakiembezbiura/?hl=pl

 

Hanna Wasiak     

Z wykształcenia ekonomistka-księgowa i nauczycielka rachunkowości. Obecnie-emerytka. Zwiedziłam świat – m.in. Syberię, Kazachstan i Gruzję. Pielgrzymowałam po Ziemi Świętej. Napisałam kilka książek i artykułów. Teraz piszę książkę „Scenariusz na życie z wirusem…” Kolekcjonuję torebki, walizki, kapelusze i misie. Od wiosny 2020r. mieszkam w Ustroniu i tu godnie starzeję się…

 

Jagoda Watrak     

Urodziłam się w Koszalinie, mieszkałam w Poznaniu, w Berlinie Zachodnim, w Melbourne i teraz znowu w Poznaniu. Od początku czułam konieczność sprawdzania, co jest za następnym rogiem i robiłam wszystko, aby być w drodze, m.in. dlatego studiowałam etnologię i z przyjemnością pracuję jako pilot wycieczek.  Udało mi się odwiedzić około 100 krajów (wiele po kilka razy) na różne sposoby: solo, z moimi dziećmi Kasią i Jędrkiem, z mężem, z przyjaciółmi , no i oczywiście z grupami turystycznymi. W Afryce, szczególnie w Mali i Etiopii, czuję się najlepiej, ale równie chętnie wracam do Indii, Indonezji i do Australii. Aktywnie działam w stowarzyszeniu Servas, którego ideą jest przyjaźń i pokój przez podróż i spotkanie.

 

Elżbieta Wiejaczka   i Tomasz Budzioch 

Elżbieta – ukończyła kilka kierunków studiów, ostatnio etnologię i antropologię kulturową na UJ. Od dziesięciu lat pracuje jako pilot wypraw, głównie afrykańskich. Jechała stopem przez Saharę, pracowała jako wolontariuszka w Kenii, zdobyła Ras Dashen, Jebel Toubkal, Margheritę, wielokrotnie Kilimandżaro. Podróż poślubną spędziła z mężem na rowerze w Afryce, przemierzając 7560 km. W 2018 roku ukazała się książka „Pięć kilometrów do bomby”, opisująca ich przygody.

Tomasz – studiował geografię. Pracy magisterskiej nie zdążył obronić, ponieważ wyjechał do Indii. Wielokrotnie wracał do Azji podróżując trampingowo, jak i rowerem. Odwiedził Nepal, Iran, Afganistan, Pakistan, Kazachstan, Chiny. W 2010 r. odbył dwumiesięczną, samotną, rowerową podróż przez Himalaje indyjskie, pokonując ponad 3 000 km. Na co dzień pracuje jako alpinista przemysłowy i technik naprawy śmigieł turbin.

 

Grażyna i Piotr Wiland

Od 2001 roku przyjeżdżam niemal corocznie na OSOTT. Zazwyczaj mam wtedy co najmniej jedną lub dwie prezentacje z podróży po różnych kontynentach. Od tego też czasu można niemal w każdym z wydań „Przez Świat” przeczytać relacje z moich podroży. Odbywam je niekiedy samotnie, czasem w towarzystwie całej mojej  rodziny, niekiedy z jednym z moich synów lub z moją żoną, Grażyną.

Prowadzę blog  http://piotrwiland.pl/ksiazka/  także jestem autorem książki  pt. „Podróże w cieniu Eskulapa”. Od niedawna mam też swoją stronę internetową, która stopniowo staje się coraz bardziej pełniejsza. Zapraszam Was do jej odwiedzenia.  www.piotrwiland.pl

 

Janusz Witek         

Mieszka i pracuje w Rzeszowie. O podróżach marzył od zawsze ale początkowo musiała mu wystarczyć lektura książek Arkadego Fiedlera oraz telewizyjny program Ryszarda Badowskiego „Klub sześciu kontynentów”.  Pierwsze podróże do KDL-ów odbył z rodzicami, potem były liczne wyjazdy na zawody sportowe oraz wyjazdy wspinaczkowe w góry.  W latach 80-tych wyjechał po raz pierwszy na wyjazd trampingowy do Azji i to było właśnie to.  Do tej pory odwiedził sto kilkadziesiąt krajów na sześciu kontynentach (dotarł także do Antarktyki). Każdy nowy wyjazd to odkrywanie czegoś nowego, nieznanego i fascynującego.  Najbardziej lubi poznawać ludzi, ich codzienne życie, kulturę i obyczaje. Bardziej od wytworów ludzkiego geniuszu ceni sobie przyrodę, której piękno przechodzi często najśmielsze oczekiwania.

 

Monika Witkowska

Za najważniejsze swoje pasje uważa: 1) góry, w tym tak zwane góry wysokie (zdobyła Koronę Ziemi oraz 3 ośmiotysięczniki: Everest, Manaslu i Lhotse);  2) żeglarstwo – na koncie rejs przez Przejście Północno-Zachodnie, siedmiomiesięczny rejs przez Pacyfik i Atlantyk oraz dwukrotne opłynięcie Hornu; 3) podróże z plecakiem, namiotem i autostopem;  4) pisanie książek o swoich wyprawach. Więcej na www.monikawitkowska.pl i na fb: monikawitkowska.travel

 

Agnieszka Wroczyńska  

Dr n. med. Agnieszka Wroczyńska: Lekarka, specjalistka medycyny morskiej i tropikalnej. Pracuje w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, prowadzi poradnię wyjeżdżających za granicę. Posiada Certificate in Travel Health. Brała udział w stażach klinicznych z zakresu medycyny tropikalnej m. in. w Peru i  w Tajlandii, a także w projektach rozwojowych MSZ RP w Angoli. Główne zainteresowania zawodowe to: medycyna podróży, malaria, szczepienia podróżujących, bezpieczeństwo podróży z dziećmi, podróże osób z niepełnosprawnością. Autorka licznych publikacji z zakresu chorób tropikalnych i ich profilaktyki, a także poradników medycznych dla podróżników. 

 

Witold Zieliński i Elżbieta Drygas-Zielińska

Witold – magister fizyki, z upodobania przyrodnik, fotograf przyrody. Od kilku lat  członek Związku Polskich Fotografów Przyrody.  Podróżuje od ponad 40 lat uczestnik OSOTT od ponad 30 lat. Zwiedził prawie wszystkie kraje Europy i kilka z Azji. Z ciekawszych podróży można wymienić m. in. , w 1989 roku auto stopem do Iraku,  auto stopem przez były Związek Radziecki (obecnie Ukrainę i Rosję ) do Mongolii w 1990 r, wyjazd na Daleki Wschód Rosji w tym Sachalin i wyspy Kurylskie w 1991. W 2012 roku brał udział w aktualizacji przewodnika Turcja, kraj czterech mórz, wydawnictwa Bezdroża. W ostatnich latach podróżował głównie do krajów skandynawskich. Szczególnie zafascynowały go  Norwegia w której był aż 5 razy i Islandia. Wcześniej podróżował do Finlandii, a w roku 2019 do Szwecji, Odbył również krótkie podróże na Cypr do Hiszpanii, Włoch, Gruzji.

Elżbieta – magister filozofii,  emerytowana bibliotekarka. W ostatnich latach rzeźbi w glinie i metalu, często wykorzystując motywy przyrodnicze. Jest członkiem Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków. Od ponad 30 lat podróżuje razem z mężem Witoldem Zielińskim, głównie po krajach europejskich, wcześniej Europy Środkowej i Południowo Wschodniej, ostatnio Północnej. Podziela pasję męża do krajów skandynawskich, w których była razem z nim zwłaszcza Norwegii i Islandii.  Razem z nim była również na Cyprze , w Gruzji i we Włoszech.

  • Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Nazwa
  • E-mail
  • Witryna internetowa
  • Komentarz
  •  
  • Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a:

    <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  •  

Organizatorzy i Współorganizatorzy